Podukrep M04.2_10b_Podpora za naložbo v predelavo, trženje oz. razvoj kmetijskih proizvodov
Naziv naložbe: Nakup tehnološke opreme za predelavo in opreme za skladiščenje vin
Opis naložbe: Pri iskanju vse višje kakovosti se poslužujemo vseh mogočih strokovnih in tehnoloških izboljšav. Z letom 2023 smo se ponovno vključili v ekološko pridelavo grozdja. Iz skrbno pridelanega ekološkega grozdja, si želimo na čimbolj dovršen in naraven način pridelati vino, ki ga lahko tržimo v najboljših restavracijah po celem svetu. Zaradi vse večjih problemov z ekstremnimi vremenskimi pojavi kot so toča, močan veter, pojavi novih škodljivcev, ki vplivajo na kvaliteto grozdja, pa je potrebno imeti vedno več ustrezne tehnološke opreme, ki omogoča optimalen delovni proces. Do sedaj smo ročno potrgano grozdje pripeljali v klet, ga z viličarjem postopoma zvrnili v korito s pripadajočo sortirno mizo. Tam smo celotne grozde ročno prebirali in odstranili ostanke listja ter ločili morebitne gnile oziroma nedozorele grozde. V predvidenem novem procesu nam nov pecljalnik z vgrajeno sortirno mizo omogoča več prednosti - dodatno in avtomatsko sortiranje posamičnih grozdnih jagod, izločevanje nezaželenih žuželk, od toče ali vetra poškodovanih jagod, gnilih jagod, ločevanje zlomljenih ostankov pecljevine in pečk … V sprejemni posodi ostanejo cele in čiste jagode primerne za nadaljnjo obdelavo brez vidnih poškodb in ostalih nezaželenih ostankov.
Črpalka z vgrajenim števcem litrov nam bo omogočala samodejno črpanje brez potrebe po stalnem nadzoru. Možno je namreč nastaviti pretok določenega števila litrov nakar se samodejno ustavi. To bo omogočilo varčevanje s časom in možnost opravljanja več opravil hkrati z manj prisotnimi kletarji. Poleg tega omogoča tudi samodejno polnjenje sodov, kar je zelo zamudni in zahtevno opravilo.
Motoriziran rotor s polžem za črpalko – zbirno korito: Pri pecljalniku z vgrajeno sortirno mizo grozdne jagode padajo v zbirno korito. Le to je povezano s črpalko za transport drozge, ki omogoča transport grozdja izpod pecljalnika do lokacije - preše, cisterne ali soda. Leseni sodi bodo omogočili hitrejše zorenje vina, vina bodo hitreje na trgu, hkrati pa se bo zmanjšala poraba vode za vzdrževanje njihove higiene.
Inovativnost: Naložba obsega nakup naprav oz. tehnologij, s katerim bo v vinski kleti mogoče ustvariti nov ekološki proizvod, ki ga doslej vinska klet na trgu še ni ponujala. Linija vin iz posameznih vinogradov je zasnovana na poudarjanju specifičnih značilnosti posamezne lege, lastnosti zemlje, vpliva lege in s tem posledično klimatskih vplivov ter starosti vinograda. Pri tej liniji vin želimo iz vinograda v steklenico prinesti čim več primarnih elementov in lastnosti grozdja posameznega vinograda. Pridelava tovrstnega vina je zahteven postopek po meri, ker se je potrebno prilagajati količini, ki se jo v posameznem vinogradu ob določenem letniku pridela. Posebno pozornost je potrebno posvetiti optimalnemu času trgatve in nasploh je potrebno biti pozoren na vse parametre, saj se vina kasneje ne sme korigirati z vini drugih leg. Prav tehnološka oprema, ki je predmet naložbe, omogoča zelo sistematično in nadzorovano izvajanje tega produkta.
Okoljski učinki naložbe se bodo izkazovali v prihrankih električne energije, in sicer kot posledica uporabe energetsko bolj učinkovitih naprav s povišano kapaciteto v primerjavi z obstoječimi napravami. Znižanje emisij CO2 na letni ravni po izračunih 4,7 kgCO2. predvideva se tudi znižanje porabe vode na enoto proizvoda, in sicer za 4,82 m3.
Z naložbo želimo kot kmetijsko gospodarstvo doseči naslednje cilje:
- z novo tehnološko opremo dopolniti in optimizirati proizvodni proces predelave grozdja v vino,
- ustvariti pogoje za izvedbo novih proizvodov na kmetiji,
- ustrezno odgovoriti na izzive, ki jih prinašajo podnebne spremembe,
- prispevati k horizontalnim ciljem /manjša poraba energije, znižanje emisij, zmanjšanje porabe vode na enoto proizvoda/.